• Zawody dla Afryki

• Sprawozdanie z przebiegu akcji Unicef „Zawody dla Afryki” w Szkole Podstawowej w Drołtowicach

Celem akcji przeprowadzonej w szkole było uświadomienie uczniom, że woda ma bardzo duże znaczenia dla człowieka i dla wszystkich organizmów. Woda jest dla nas czymś normalnym, mamy ją na co dzień. Uczniowie dzięki takim akcjom zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy mają takie szczęście, jak my i że są kraje, w których woda jest skarbem trudno dostępnym. Aby lepiej to dzieciom uzmysłowić, przeprowadzono zajęcia dydaktyczne z projekcją filmów i pokazem slajdów. Dla klasy II i IV przeprowadzono lekcję „Woda źródłem życia”. Uczniowie określili, z czym kojarzy im się woda, jakie czynności wykonujemy z użyciem wody i co by było, gdybyśmy nie mieli dostępu do wody. Oglądnęli film „Droga po wodę w Afryce”. Uczniowie zwrócili uwagę na to, że po wodę trzeba iść codziennie po kilka kilometrów, przeznaczając na to większą część swojego czasu. Dla klasy V , VI i VII przeprowadzono lekcję „Dar wody”. Przeprowadzono pogadankę dotyczącą ilości wody na świecie, zapotrzebowania dla każdego człowieka i dostępu do wody w krajach afrykańskich.  Przedstawiono uczniom film „Ile kosztuje woda?”. Dla uczniów było szokujące, że nawet, jak dojdziemy do wody, to może być ona skażona drobnoustrojami szkodliwymi dla zdrowia i życia, a nawet zabójczymi. Zaprezentowano także uczniom prezentację „Dostęp do wody na świecie”. Uczniowie zrozumieli, jak ważne jest zapewnienie wszystkim ludziom szybkiego i bezpiecznego dostępu do wody. Przedstawiono propozycje, w jaki sposób oszczędzać wodę na co dzień. Po pogadance uczniowie klasy IV, V i VI wypełnili kartę pracy „Woda w liczbach”, a uczniowie klasy II wykonali rysunki na temat „ Woda to skarb”. Prace zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej.

Cele akcji zostały osiągnięte. Uczniowie uświadomili sobie wagę dostępu do czystej wody, i tego, że każdy z nas może mieć wpływ na oszczędzanie zasobów wody w życiu codziennym.