• Akcja charytatywna Unicef „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

• 1. Celem projektu jest:

- zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

2. W ramach akcji uczniowie będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka będzie miała swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka. Od nich będzie zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełnią „akt urodzenia” laleczki. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci.

3. Etapy realizacji projektu

- Podróż przez kontynenty – uczniowie wybierają dowolny kraj na świecie, zbierają informacje o jego mieszkańcach – popularnych imionach, strojach regionalnych, zwyczajach, kulturze etc. Wiedza na temat wybranego kraju zostanie wykorzystana do przygotowania laleczki, która będzie odpowiednikiem ich rówieśnika z tego kraju.

- Przygotowanie laleczek przez uczniów – w oparciu o wykrój laleczki wysłanej przez UNICEF, dzieci wraz z rodzicami przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Uczniowie uzupełnią także „akt urodzenia” laleczki, w którym umieszczą fotografię swojej laleczki, bądź narysują jej portret, wpiszą dane: imię, kraj pochodzenia, wiek, a także jej zainteresowania/hobby.

- Wystawa laleczek w szkole, także na Zlocie Mikołajów w Sycowie – Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sudanu Południowego przekazując na ten cel darowiznę (min.10 zł).

- Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę” w szkole.

Akcja trwa do końca lutego 2015r. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na konto Unicef.

Sprawozdanie z przeprowadzenia akcji Unicef „Wszystkie Kolory Świata”

W październiku 2014r. Szkoła Podstawowa w Drołtowicach przystąpiła do akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Uczniowie i rodzice zostali zapoznani z celem i działaniami akcji, a w każdej klasie pojawił się plakat informacyjny.  Uczniowie otrzymali wykroje laleczek i w domu wraz z rodzicami tworzyli swoje własne szmaciane laleczki. Dzieci same wybierały kraj pochodzenia, kolor skóry, strój, a także imię i wiek i przygotowały specjalne „akty urodzenia”. Udało się uszyć 28 laleczek, które prezentowały różnorodne kraje świata. W szkole przez cały czas akcji przygotowana była wystawa laleczek – wszyscy mogli oglądać i podziwiać małe arcydzieła. Uszyte laleczki były także zaprezentowane na corocznym Zlocie Mikołajów w Sycowie 7 grudnia 2014r., a następnie na Zabawie Choinkowej w szkole 15 stycznia 2015r. 14 laleczek znalazło swoich nowych opiekunów i udało się uzyskać 210 zł. Pieniądze przesłano 19 lutego 2015r. na konto Unicef.

W szkole odbył się także konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę – uczniowie oddawali swoje głosy i została wybrana laleczka Zosia z Polski. Będzie ona reprezentować szkołę w dodatkowym konkursie, którego nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej, ambasadora dobrej woli UNICEF.

Organizator dziękuje uczniom i rodzicom za zaangażowanie w akcji.

A. Froniewska

Laleczki Unicef: