• Koncepcja pracy szkoły na lata 2018 - 2023

        •  

          KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DROŁTOWICACH

          na lata szkolne 2023-2028

           

          Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 1/2023/2024

          Dyrektora SP w Drołtowicach

          z  dnia 01. 09.2023 r.

           

           

          Człowiekowi godzi się starać tylko o taką wiedzę,

          która jest na miarę jego zdolności.

          Arystoteles

           

           

          Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na lata 20203 – 2028

           

          WPROWADZENIE

           

                     Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na lata 2023 – 2028 to ogólny plan działania społeczności szkolnej, określający jej kierunki pracy i rozwoju. Podstawą do jej powstania są wnioski  z ewaluacji Koncepcji pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na lata  2018– 2023 oraz analiza SWOT, która pokazuje mocne i słabe strony placówki, a także szanse i zagrożenia dla jej rozwoju. Ich określenie pozwala stworzyć koncepcję pracy szkoły na najbliższe 5 lat. Ujęte w Koncepcji pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na lata 2023 – 2028 plany, pomysły, zadania i działania to wynik konsultacji z Radą Pedagogiczną, pracownikami szkoły oraz Radą Rodziców szkoły.  Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na lata 2023 – 2028 zgodna jest  z kierunkami  polityki oświatowej państwa, polityką oświatową KO we Wrocławiu oraz polityką oświatową Gminy Syców. Wzięto w niej pod uwagę również  prognozy w zakresie liczby dzieci, które będą realizowały obowiązek szkolny placówce w najbliższych latach.

                     Koncepcja pracy  Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na lata 2023 – 2028 opiera się                                  na dokumentach wewnątrzszkolnych tj. Statut Szkoły, Program Wychowawczo – Profilaktyczny Szkoły, wnioski z pracy szkoły oraz sprawowanego nadzoru pedagogicznego przez dyrektora szkoły. Podstawą do opracowania koncepcji było również spojrzenie na otoczenie szkoły w globalnym kontekście jej funkcjonowania  tj. kształtowania postrzegania świata przez pryzmat zróżnicowania kulturowego, religijnego, ideologicznego, w tym przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, nietolerancji i przemocy.  A w obecnych czasach również w kontekście pandemii COVID-19 oraz wojny na Ukrainie. Koncepcja funkcjonowania i rozwoju Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na lata 2023 – 2028 jest spójna z Koncepcją  funkcjonowania i rozwoju Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na lata   2018– 2023. 

                  Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach  lata 2023 – 2028 wychodzi na przeciw potrzebom uczniów, rodziców, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, a także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom władz lokalnych i środowiska lokalnego, organu prowadzącego: Urząd Miasta i Gminy Syców oraz organu nadzorującego pracę szkoły: Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Jej głównym zadaniem jest stworzenie takich warunków, aby szkoła była nie tylko miejscem nauki czy pracy ale również miejscem spotkań uczniów, rodziców i mieszkańców miejscowości, z których pochodzą uczniowie. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, po okresie izolacji związanej z pandemią COVID-19. Szkoła ma być miejscem, gdzie rodzic jest partnerem, a nauczyciel – wychowawcą, przewodnikiem i przyjacielem w drodze do poznania. Ważne jest aby wszyscy byli zaangażowani w podejmowane działania na rzecz uczniów i szkoły, pracowali dla dobra wspólnego, aby utożsamiali się ze szkołą. Koncepcja jest kontynuacją  zaplanowanych i zrealizowanych zadań poprzedniej koncepcji szkoły.  Dotychczasowe działania  zostaną wzbogacone o inne, tak, aby placówka była szkołą o wysokiej jakości kształcenia, miejscem wychowania i nauczania, polem do kreatywnych postaw opartych na najcenniejszych wartościach. W tym celu podejmowane będą działania  w następujących zakresach:

          - zarządzanie,

          - kształcenie, opieka i wychowanie,

          - współpraca z rodzicami i ze środowiskiem lokalnym,

          - rozwój bazy i infrastruktury szkoły,

           

          Charakterystyka szkoły

                    Szkoła Podstawowa w Drołtowicach to placówka, do której uczęszcza obecnie 118 uczniów w klasach I – VIII oraz 19 dzieci w oddziale przedszkolnym. W budynku placówki funkcjonuje prowadzone przez Fundację „Merkury” przedszkole, do którego  uczęszcza 25 dzieci w wieku 3 – 5 lat. Szkoła ma status  szkoły publicznej. W skład obwodu szkoły wchodzą: Drołtowice, Biskupice, Radzyna, Zawada, Wojciechowo, Szczodrów i Ligotka Dziesławska. 

                     Dzieci dowożone są do szkoły autobusami lub są przyprowadzane przez rodziców. Ze względu na ruchliwą drogę tylko niewielka liczba uczniów przychodzi do szkoły pieszo, sama.  Ponieważ dojeżdżający stanowią ok. 70% wszystkich uczniów/dzieci szkoły/oddziału przedszkolnego ważną rolę odgrywa świetlica szkolna, w której uczniowie przebywają do czasu odjazdu. Ze względu na dużą ilość dzieci pozostających na świetlicy zajęcia świetlicy dzielone są na grupy.  Nad bezpieczeństwem uczniów i ich rozwojem czuwają wychowawcy świetlicy. Ich zadaniem jest również odprowadzanie uczniów na autobus. W autobusie nad bezpieczeństwem uczniów czuwa opiekun.

                      Szkoła pracuje w systemie jednozmianowym. W szkole obecnie zatrudnionych jest 19 nauczycieli (w tym  11 nauczycieli zatrudnionych na cały etat, a 8 na kilka godzin)  oraz 6 pracowników niepedagogicznych. Rada Pedagogiczna posiada wysokie kwalifikacje: 13 nauczycieli dyplomowanych, 4 nauczycieli mianowanych, 2 początkujących.

                     Szkoła posiada bardzo dobrą bazę dydaktyczną i lokalową. Szkoła mieści się  w jednopiętrowym budynku oddanym do użytku w 1972 r. Na bazę lokalową szkoły składa się budynek szkoły połączony łącznikiem z salą gimnastyczną oraz 10 sal lekcyjnych. Budynek szkoły jest po termomodernizacji. Klasy są odnowione. Wszystkie sale lekcyjne posiadają dostęp do Internetu i wyposażone są w laptopy bądź komputery stacjonarne oraz tablice interaktywne. Szkoła posiada pracownie: informatyczną, chemiczną oraz logopedyczną. Również baza sportowa jest na wysokim poziomie. Szkoła posiada pełnowymiarową salę gimnastyczną, boisko, plac zabaw. Szkoła posiada własną kuchnię i stołówkę,z której korzysta ok. 75% uczniów. W szkole działa szkolna biblioteka, funkcjonuje gabinet pielęgniarki szkolnej. Nad realizacją pomocy psychologiczno – pedagogicznej czuwają wychowawcy, pedagog szkolny, pedagog specjalny oraz psycholog.

                   W szkole dba się o porządek. Widoczny on jest, tak wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Szkoła jest zadbana, czysta. Efektownie prezentuje się zieleń przed szkołą. Jej wygląd  i wyposażenie (ławeczki dla uczniów, całoroczny stół  do gry w ping – pong, tablica do pisania kredą). W szkole zwraca się uwag na gazetki ścienne. Bogato zdobione są wnętrza placówki, zwłaszcza w okresie świątecznym.

                   Oferta edukacyjna dla uczniów jest bardzo bogata. Uczniowie mają możliwość korzystania z wielu zajęć pozalekcyjnych, w tym zajęć rozwijających zainteresowania,  tak w zakresie rozwijania wiedzy i umiejętności przedmiotowych, jak i w zakresie zdolności muzycznych, plastycznych, artystycznych i sportowych. W ramach współpracy ze Szkolnym Klubem Sportowym w szkole odbywają się zajęcia sportowe i rekreacyjne prowadzone pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego. Oferta edukacyjna zawiera również wiele zajęć specjalistycznych tj. zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna, zajęcia wyrównawcze, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia rewalidacyjne czy zajęcia emocjonalno – społeczne.  Uczniowie szkoły biorą również udział w odpłatnych zajęciach sportowych organizowanych przez Akademię Piłkarską Syców   oraz j. angielskiego.  

                   Szkoła stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju ucznia. Wyposaża uczniów   w odpowiednią wiedzę, kształtuje umiejętności  i twórcze postawy, rozwija zainteresowania, motywuje do rzetelnej  i systematycznej pracy. W swych działaniach kieruje się dobrem ucznia, jego możliwościami i predyspozycjami. Szkoła ukazuje właściwe wzorce zachowań międzyludzkich, uczy koleżeństwa, przyjaźni i szacunku dla drugiego człowieka. Kształci postawy patriotyczne przejawiające się w poczuciu silnej więzi  emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, regionem, jego historią i tradycją. Szkoła wspiera rodziców w wychowaniu, troszczy się o bezpieczeństwo i zdrowie, uwrażliwia na piękno świata, budzi szacunek dla środowiska naturalnego. Przygotowuje uczniów              do podejmowania właściwych  decyzji, samodzielnego myślenia, aktywnego udziału w życiu społecznym.

                    

          Warunki środowiskowe, analiza SWOT

                   

                      Szkoła Podstawowa w Drołtowicach jest placówką wiejską, jedynym obok świetlicy wiejskiej, ośrodkiem kultury w okolicy. Rodzice uczniów uczęszczających do szkoły pochodzą z małych środowisk wiejskich. Większość z nich posiada wykształcenie zawodowe. Zaledwie kilkunastu rodziców posiada wykształcenie średnie lub wyższe. Większość rodziców podejmuje się pracy zawodowej, głównie w zakładach meblowych. Najbiedniejsze rodziny objęte są pomocą MGOPS  w Sycowie. Również rodziny wielodzietne, których jest coraz więcej, otrzymują pomoc socjalną.

                    

          Analiza SWOT

          Mocne strony:

          - wykwalifikowana kadra pedagogiczna,

          - życzliwość w kontaktach interpersonalnych,

          - bardzo dobra baza lokalowa,

          - bardzo dobra baza dydaktyczna,

          - ciekawa oferta wydarzeń szkolnych np. wycieczki, imprezy szkolne, biwaki, przedstawienia teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi,

          - szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych,

          - sukcesy uczniów,

          - bardzo dobra współpraca z organem prowadzącym i organem nadzorującym,

          - bardzo dobra współpraca szkoły z instytucjami lokalnymi, rodzicami i środowiskiem,

          - bardzo dobra współpraca z parafią Św. Mateusza,

          - stołówka z zapleczem kuchennym,

          - przedszkole dzieci 3 - 5- letnich,

          - sala gimnastyczna,

          - dziennik elektroniczny,

          - zdyscyplinowanie uczniów,

          - sala gimnastyczna i plac zabaw,

          - aktywna praca Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i pracowników niepedagogicznych  na rzecz szkoły,

          - ciekawa i na bieżąco uzupełniana strona internetowa szkoły,

          - zaangażowanie pracowników, nauczycieli, uczniów i ich rodziców w akcje charytatywne,

          - zaangażowanie rodziców w promowanie wykonywanego zawodu (policjant, strażak, pielęgniarka) wśród młodzieży szkolnej,

          - współpraca z zakładami pracy (w zakresie doradztwa zawodowego),

          - współpraca ze szkołami (podejmowanie wspólnych działań),

          - działalność Wolontariatu,

          - empatia w stosunku do osób pokrzywdzonych przez los np. uchodźców.

          Słabe  strony:

          - organizacja zajęć dostosowana do odjazdu uczniów,

          - niska motywacja do nauki,

          - brak wielofunkcyjnego, nowoczesnego boiska,

          - brak patrona, wokół którego można by było zorganizować pracę wychowawczą,

          - problem z konsekwencją w egzekwowaniu i kontroli obowiązków szkolnych przez rodziców,

          - marginalizacja społeczeństwa,

          - rodziny dysfunkcyjne,

          - różnego rodzaju patologie.

          Szanse:

          - zwiększenie liczby uczniów poprzez powstanie Małego Przedszkola oraz powiększenie obwodu szkoły (Szczodrów),

          - pomoc finansowa państwa dla rodzin wielodzietnych,

          - duże poparcie środowiska lokalnego dla działań szkolnych,

          - wzbogacona oferta zajęć edukacyjno – wychowawczych (stacja meteorologiczna powstała na terenie placówki),

          - osiedlenie się nowych mieszkańców ze względu na atrakcyjność położenia miejscowości,

          - wzrost liczby dzieci w oddziałach (gwarancja powstania oddziałów),

          - wdrażanie programów autorskich,

          - możliwość doposażenia szkoły, wzbogacenia oferty w wyniku pozyskania dodatkowych środków na pomoce dydaktyczne,

          - poprawa sytuacji materialnej rodzin,

          - wzrost bezpieczeństwa uczniów (planowana budowa chodnika) wzdłuż drogi wiodącej do szkoły.

           Zagrożenia:

          - emigracja zarobkowa młodych mieszkańców,

          - rodziny niewydolne wychowawczo, patologiczne,

          - negatywny wpływ środowiska pozaszkolnego uczniów,

          - minimalizm w życiu społecznym,

          - izolacja społeczna,

          - w wielu przypadkach brak wsparcia ze strony rodziny,

          - negatywna rola mediów (złe wzorce osobowe, promocja przemocy, konsumpcjonizmu), a  w konsekwencji nasilenie się problemów psychicznych i emocjonalnych wśród uczniów,

          - niestabilna sytuacja związana z zagrożeniami tj. pandemia, konflikty zbrojne, wichury, katastrofy ekologiczne itp.

          - cyberprzemoc.

          Misja szkoły:

          Naszym zadaniem jest wspieranie rodziny w procesie wychowania, nauczania i opieki nad dzieckiem. Chcemy być szkołą, która stwarzając uczniom optymalne warunki do prawidłowego, wszechstronnego rozwoju duchowego i intelektualnego.

           

          Wizja szkoły:

          W naszej szkole dążymy do wychowania ucznia mającego świadomość, że jest członkiem społeczności. Uczymy kochać, szanować i żyć kulturą i tradycją narodu polskiego, Dolnego Śląska, powiatu oleśnickiego. Wpajamy uczniom szacunek do wytworów pracy ludzkiej, uczymy umiejętności współpracy i otwartości wobec innych  kultur, a także empatii do drugiego człowieka. Wychowujemy ucznia świadomego i odpowiedzialnego, posiadającego wiedzę i umiejętności konieczne do przyszłego funkcjonowania we współczesnym świecie, troszczącego się o swoje i innych zdrowie, dbającego o środowisko przyrodnicze, w którym żyje. Promujemy Wolontariat.

           

          Priorytety szkoły

          Celem szkoły jest wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka, ucznia oraz wyposażenie go w niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszego etapu kształcenia. Osiągnięcie takich założeń jest możliwe dzięki:

          - Wychowaniu patriotycznemu i regionalnemu ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia poczucia tożsamości narodowej.

          - Wychowaniu, ku wartościom duchowym i społecznym.

          - Kształceniu postaw proekologicznych.

          - Promocji sportu i zdrowego trybu życia.

          - Kształceniu  właściwych postaw i zachowań.

          - Kształceniu samorządności u uczniów.

          - Profilaktyce zagrożeń i uzależnień współczesnego świata.

          - Promocji Wolontariatu.

          - Kształceniu ścieżki zawodowej.

          Uczymy:

          -  radzenia sobie ze stresem i rozwiązywaniem problemów;

          -  twórczego myślenia;

          -  współpracy w grupie;

          Rozwijamy zainteresowania i uzdolnienia uczniów.

          Przygotowujemy uczniów do:

          - pełnienia różnych funkcji społecznych;

          - funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie.

           

          Absolwent Szkoły Podstawowej w Drołtowicach

          Jest aktywny

          - posiada zainteresowania i rozwija je na miarę swoich możliwości,

          - ma swoje upodobania jako twórca i odbiorca sztuki,

          - wykazuje się samodzielnością.

          Jest świadomy

          - potrafi dokonywać świadomego wyboru dalszej drogi kształcenia        i rozwoju zawodowego,

          - zna swoje mocne i słabe strony,

          - potrafi pracować nad sobą

          Jest mądry

          - posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego kształcenia,

          - potrafi samodzielnie uczyć się i korzystać z dostępnych źródeł informacji,

          - potrafi planować, organizować i oceniać własną naukę, pracę,

           

          Jest ciekawy świata

          -  lubi i chce się uczyć,

          - rozwija swoje zainteresowania,  

          - docenia i szanuje przyrodę,

          - potrafi korzystać z dóbr kultury, uczestniczyć życiu kulturalnym,         a  nawet go tworzyć,

          - wrażliwy na piękno przyrody (świadomość ekologiczna).

          Jest patriotą

          - zna historię Polski,

          - zna historię, kulturę oraz tradycje swoje miasta, regionu i kraju,

          - szanuje ojczyznę, jej historię, tradycję oraz symbole narodowe.

          Jest Europejczykiem

          - jest otwarty na europejskie i światowe wartości kultury,

          - posługuje się i komunikuje w językiem ojczystym i w językach obcych,

          - potrafi dobrze funkcjonować w otaczającym świecie,

          Jest odpowiedzialny

          - sumiennie i rzetelnie wypełnia obowiązki szkolne,

          - zna i przestrzega prawo,

          - umie podejmować działania i przewidywać ich  konsekwencje,

          - umie stopniować oceny moralne i dokonywać wyboru                           w sytuacjach trudnych i niejednoznacznych,

          - umie rozwiązywać problemy,

          - cieszy się z sukcesów i potrafi akceptować porażki,

          - zna swoje słabe strony i potrafi nad nimi pracować,

          - umie dokonać samooceny,

           - dba o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo własne i innych,

          - stosuje i promuje zdrowy styl życia,

          Jest otwarty

          - łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami,

          - umie współdziałać w grupie,

          - prezentuje swój punkt widzenia i rozważa poglądy  innych,

          - jest dobrym organizatorem.

          Jest optymistą

          - jest pogodny,

          - pozytywnie patrzy na świat,

          - wierzy w siebie.

          Jest prawy

          - umie odróżniać dobro od zła,

          - cechuje go uczciwość i prawdomówność,

          - stawia dobro innych ponad własne,

          - zna normy dobrego zachowania się i według nich postępuje.

          Jest tolerancyjny

          - rozumie, że różnice między ludźmi są czymś  naturalnym,

          - okazuje szacunek dla odmiennych sądów i opinii.

          Jest kulturalny

          - posiada wysoką kulturę osobistą,

          - jest wrażliwy, empatyczny,

          - chętnie niesie pomoc potrzebującym .

          Jest krytyczny

          - selekcjonuje i porządkuje zdobyte informacje, ocenia  ich przydatność do określonego celu.

           

           

          Koncepcja prac szkoły w poszczególnych obszarach

           

          Zarządzanie

                  Głównym zadaniem szkoły jest skuteczne realizowanie polityki edukacyjnej państwa. Aby szkoła sprawnie i efektywnie  funkcjonowała musi być dobrze zarządzana. Aby tak było muszą zostać jasno określone: hierarchia, przydział zadań oraz przepływ informacji.  Ważna jest - racjonalność  w wydatkowaniu oraz szanowanie własności publicznej. Ważne jest aby każdy pracownik znał swoje obowiązki i był ich świadomy.

                    W zakresie zarządzania Szkoła Podstawowa w Drołtowicach zobowiązana jest:

          - planowo zarządzać środkami finansowymi,

          - przestrzegać prawa finansowego,

          - właściwie gospodarować i kontrolować wydawane środki,

          - pozyskiwać środki z organizacji pozarządowych,

          - zabiegać o środki własne placówki poprzez np. wynajem sali gimnastycznej i klas lekcyjnych, pozyskiwanie sponsorów,

          - współpracować z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim, instytucjami wspomagającymi pracę szkoły,

          - realizować programy rządowe,

          - skutecznie uzyskiwać i przekazywać informacje,

          - sprawować plan nadzoru pedagogicznego,

          - realizować uchwały rady pedagogicznej,

          - monitorować wszystkie obszary pracy szkoły,

          - zapewniać uczniom bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych,

          - dbać o mienie szkoły,

          - wykonywać zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.

                 Stosunki interpersonalne są bardzo ważne.   Dlatego należy stwarzać przyjazne warunki pracy i nauki, tak aby pracownicy, uczniowie i ich rodzice czuli się w szkole  dobrze i bezpiecznie. Należy przykładem i zaangażowaniem w pracę, naukę  pociągać innych. Należy od uczniów wymagam szacunku, tak do rzeczy materialnych, jak i pracowników szkoły. Nie pozwalam by uczniowie lekceważyli moich współpracowników, nie szanowali ich pracy. Wpajane zasady przynoszą efekty. Uczniowie nie niszczą mienia szkoły, nie obrażają nauczycieli czy pracowników szkoły.

                       W pracy bardzo ważna jest motywacja. Dlatego jako dyrektor precyzyjnie dzielę zadania według kompetencji i predyspozycji poszczególnych pracowników tak, aby wykonywana praca sprawiała im przyjemność. Z własnego doświadczenia wiem, że to, w czym czujemy się dobrze, wykonujemy lepiej, z większym zapałem i zaangażowaniem. Znając pracowników naszej placówki łatwiej mi jest zlecać im zadania tak, aby przynosiły one oczekiwane rezultaty, by praca którą wykonują dawała im satysfakcję i motywowała do dalszej pracy.

                     Obieg informacji jest jednym z czynników, które gwarantują sprawne funkcjonowanie placówki. W tym celu w szkole od 5 -ciu lat istnieje dziennik elektroniczny. Prężnie działa strona internetowa szkoły. Jest ona uzupełniana na bieżąco. Jest to doskonałe kompendium wiedzy o szkole. Praktycznie każdego dnia na stronie szkoły pojawiają są nowe informacje, zdjęcia i filmiki. Na stronie szkoły znajdują się również niezbędne informacje tj. Statut  wraz z PZO, SZPN,  dokumenty rekrutacyjne, regulaminy czy plany pracy. Oprócz strony internetowej w szkole znajduje się gazetka ścienna poświęcona  rodzicom i wszystkim zainteresowanym, na której znaleźć można informacje o przyjętych i stosowanych w szkole procedurach, regulaminach i dokumentacji szkolnej. W celu lepszego przepływu informacji ustalone zostały jednolite zasady komunikacji z pracownikami niepedagogicznymi.

                      Jako dyrektor szkoły postępuję zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego. Wszystkie sprawy pracownicze prowadzę na zasadzie dialogu i akceptacji Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz NSZZ „Solidarność”. W sytuacjach spornych korzystam z pomocy radcy prawnego, który jest do dyspozycji jednostek oświatowych  Gminy Syców.

                       Jako osoba zarządzająca ludźmi wiem doskonale jak ważne są

           

          Kształcenie, opieka i wychowanie

                  Głównym celem pracy edukacyjnej jest dążenie do wszechstronnego rozwoju ucznia oraz wyposażenie go w niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do  dalszego etapu kształcenia. Szkoła ma obowiązek zapewnić swym wychowankom wysoki poziom procesu dydaktycznego, stwarzający każdemu uczniowi szansę rozwoju, umożliwiający osiąganie wysokich efektów dydaktycznych.

                  Szkoła organizuję proces dydaktyczny i wychowawczy w sposób przemyślany, zgodnie  z obowiązującym prawem oświatowym. Autonomia szkoły pozwala mi wdrażać nowoczesne, nowatorskie  programy i metody nauczania, które są adekwatne do potrzeb  i możliwości uczniów.

                   Jednym z priorytetów szkoły jest  podnoszenie jakości nauczania.  Zadanie  to będzie realizowane poprzez:

          - monitorowanie realizacji podstawy programowej, przemyślany dobór programów nauczania                                     i podręczników,

          - doskonalenie i ewaluowanie wewnątrzszkolnego systemu oceniania pod kątem wspierania                                       i motywowania do nauki,

          - tworzenie warunków oraz nadzorowanie innowacji pedagogicznych wprowadzanych przez nauczycieli,

          - realizację kierunków polityki oświatowej państwa,

          - organizowanie i planowanie  procesów edukacyjnych sprzyjających uczeniu się,

          - podnoszenie efektów pracy dydaktyczno - wychowawczej  szkoły, wyników nauczania,

          - promowanie uczniów osiągających sukcesy w różnych dziedzinach min. poprzez zwiększenie motywacji uczniów do nauki,

          - stwarzanie uczniom i nauczycielom coraz lepszych warunków nauki i pracy poprzez rozwój bazy dydaktycznej, zakup nowych, ciekawych pomocy dydaktycznych,

          - stwarzanie warunków do rozwoju zainteresowań i uzdolnień uczniów poprzez poszerzanie oferty edukacyjnej szkoły  np. organizowanie zajęć pozalekcyjnych  w formie kół zainteresowań, z uwzględnieniem potrzeb i uzdolnień uczniów,

          - propagowanie wychowania patriotycznego, popularyzację czytelnictwa, rozwijanie kompetencji informatycznych, kształtowanie i rozwijanie kompetencji                                                                           kluczowych,                                                                                                                              

          - propagowanie nowoczesnych metod nauczania, w tym metod aktywizujących oraz wykorzystanie TIK,

          - podnoszenie kompetencji nauczycieli poprzez współpracę z ośrodkami doskonalenia nauczycieli, wybór ofert szkoleń adekwatnych do potrzeb placówki oraz zachęcanie nauczycieli do ustawicznego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

          - podnoszenie kompetencji językowych uczniów i nauczycieli poprzez nawiązanie współpracy  z AIESEC, pozyskanie grantu z programu ERASMUS+, przygotowanie pracowni  audiowizualnej do nauki języków obcych,

          - promowanie aktywnego spędzania czasu poprzez organizację wycieczek edukacyjnych, wycieczek rowerowych,

          - wspieranie rozwoju ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określanie drogi dalszej edukacji,

          - tworzenie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku,

          - współpracę  z podmiotami, których działalność służy rozwojowi edukacji np. Centrum Kultury, Muzeum w Sycowie, PCEiK w Oleśnicy

          - właściwy klimat sprzyjający uczniom, nauczycielom i rodzicom,

          - wspomaganie rodziców w wywiązywaniu się z obowiązków szkolnych, uświadamianie  roli rodzica  w procesie zdobywania wiedzy,

          - organizację  warsztatów wychowawczych dla rodziców, zwłaszcza z rodzin dysfunkcyjnych.

                    Osiąganie coraz wyższego poziomu nauczania możliwe będzie poprzez wdrażanie innowacji pedagogicznych, tworzenie programów autorskich, dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczniów.

                    Ważne miejsce w codziennej pracy szkoły zajmują zagadnienia wychowawczo– profilaktyczne szkoły. Wynikają one z programu wychowawczo  - profilaktycznego szkoły  i mają na celu eliminowanie zagrożeń oraz wzmacnianie właściwych zachowań. Są ukierunkowane na wychowanie ucznia, który ma być człowiekiem uczciwym,  umiejącym żyć z innymi  i dla innych, który akceptuje siebie, ma poczucie własnej wartości  i jest odpowiedzialny za podejmowane decyzje. Najważniejsze działania szkoły z tego obszaru dotyczą wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju ku pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej, społecznej zgodnie z możliwościami uczniów. W realizacji zadań wychowawczych dążę do jednolitości oddziaływań rodziców i szkoły. Moimi priorytetami w tym obszarze będą:

          - uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych,  szanowanie tradycji rodzinnych, szkolnych i narodowych,

          - monitorowanie wypełniania obowiązku szkolnego, sytuacji wychowawczej uczniów,

          - zapewnienie warunków do rozwoju samorządności  uczniów, wspieranie inicjatyw Samorządu Uczniowskiego, aktywnego uczestnictwa  w życiu szkoły,

          - promowanie  nawyków zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i działań o charakterze proekologicznym,

          - wdrażanie uczniów do zdrowego, bezpiecznego i wolego od nałogów stylu życia,

          - dbanie o kultywowanie tradycji, zwyczajów i obyczajów,

          - troska o zapewnienie życzliwej atmosfery opartej na kulturze osobistej nauczycieli, uczniów i rodziców,

          -  wychowanie w duchu patriotycznym, szacunku do symboli narodowych, miejsc pamięci narodowej,

          - udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. 

                     Szkoła dba o to, aby oferta edukacyjna szkoły była interesująca, wychodziła naprzeciw oczekiwaniom uczniów, służyła ich wszechstronnemu rozwojowi. Będę zabiegał o środki finansowe na zajęcia dodatkowe, które pozwolą rozwijać wiedzę, zainteresowania i umiejętności uczniom zdolnym np. zajęcia artystyczne oraz zajęcia specjalistyczne, które pozwolą na rozwój uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi.

                      Do głównych zadań szkoły jest rozpoznawanie potrzeb uczniów w zakresie opieki  i pomocy socjalnej oraz pomocy psychologiczno – pedagogicznej. W tym celu szkoła współpracuje z  z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sycowie (w zakresie rozpoznania, realizowania i rozwiązywania socjalnych potrzeb społecznych tj. finansowanie obiadów, udzielanie doraźnej pomocy finansowej  i rzeczowej rodzinom potrzebującym), Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną (w zakresie udzielania uczniom, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz w zakresie wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży), Poradnią Leczenia Uzależnień „Remedium” (w zakresie organizacji szkoleń, warsztatów profilaktycznych dla uczniów, rodziców i nauczycieli), Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Oleśnicy (w zakresie wsparcia osób i rodzin w przezwyciężaniu trudnej sytuacji życiowej, rodzin dotkniętych skutkami patologii społecznej, w tym przemocą w rodzinie), Miejsko - Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii (w zakresie minimalizowania zagrożeń związanych z uzależnieniami, organizowanie warsztatów profilaktycznych i spotkań ze specjalistami) oraz Ochotniczym Hufcem Pracy w Oleśnicy (w zakresie zatrudniania oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznego młodzieży od lat 15, w zakresie kształcenia oraz wychowania ludzi młodych pozostających w trudnej sytuacji materialnej). 

                   Do najważniejszych zadań dyrektora szkoły należy dbanie o bezpieczeństwo uczniów. W szkole dba się o bezpieczeństwo, przestrzegane są zasady BHP. W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczniów tak w szkole, jak i w środowisku lokalnym, kontynuować będę współpracę z: Komisariatem Policji w Sycowie i Powiatową Komendą Policji w Oleśnicy (udział uczniów w konkursach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, egzamin na kartę rowerową, pogadanki, prelekcje), Państwową Strażą Pożarną w Sycowie i w Oleśnicy, Ochotniczą Strażą Pożarną w Zawadzie i w Drołtowicach (udział w konkursach wiedzy pożarniczej, próbna ewakuacja, pokazy strażackie, realizacja przepisów o ochronie przeciwpożarowej), SPZOZ Przychodnia Syców (organizacja profilaktycznej opieki zdrowotnej w Sycowie, spotkania ze specjalistami), Powiatową Stacją Epidemiologiczną w Oleśnicy (udział w konkursach, prelekcje, wsparcie w zakresie epidemii), 2 Kompanią Regulacji Ruchu w Oleśnicy (udział w pokazach sprzętu wojskowego, promowanie wstąpienia do służb mundurowych),  KRUS – em (udział w konkursie, profilaktyka bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym) i innymi instytucjami działającymi na rzecz bezpieczeństwa.

                    Szkoła staram się również eliminować wszelkie formy przemocy i agresji wśród uczniów. Służy temu szeroko pojęta profilaktyka. W tym celu do szkoły zapraszani są  specjaliści z zakresu zagrożeń współczesnego świata tj. narkomania, cyberprzemocy i dyskryminacja. W celu minimalizowania niewłaściwych oddziaływań środowiska szkoła współpracuje z władzami lokalnymi, tak aby profilaktyka prowadzona była również w środowisku ucznia, wśród jego rodziców i najbliższego otoczenia.

           

          Współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym

           

                     Jako nauczyciel z 21 – letnim stażem wiem, że sukces możliwy jest jedynie poprzez współpracę. Tak moja osobowość, jak i charakter mojej pracy pozwalają mi na to aby szukać pomocy u wielu osób. Dotychczasowa współpraca z rodzicami układa się bardzo dobrze. Jako dyrektor szkoły podejmowałem się wielu działań, w których czynnie uczestniczyli rodzice. Wspólne podejmowanie działań w ramach Programu Wychowawczo – Profilaktycznego zaowocowały w wiele akcji, które niewątpliwie wpłynęły na integrację  tak uczniów, jak i ich rodziców. Osoby biorące udział w działaniach nie tylko angażują się w nie całym sercem, utożsamiając się w ten sposób z placówką.

                  Rodzice naszej szkoły włączani są do aktywnej działalności poprzez organizację uroczystości, wycieczek szkolnych, prac remontowych, akcji charytatywnych, patriotycznych, ekologicznych. Rodzice współpracują ze szkołą także w zakresie organizacji zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, zakupu pomocy dydaktycznych. Współpraca  ta opiera się na jasnym i czytelnym przepływie informacji. Uważam, że jesteśmy szkołą bardzo otwartą  dla rodziców i środowiska lokalnego. Wzajemne, życzliwe relacje wpływają niewątpliwie na to, że nie dochodzi w szkole do ostrych spięć na linii rodzic – nauczyciel. Wszelkie ewentualne spory rozwiązywane są w sposób polubowny.

                    Relacje naszej szkoły ze środowiskiem lokalnym są niewątpliwie bardzo dobre. Wpływ na to mają działania inicjowane przez szkołę, do których angażowani są przedstawiciele środowiska lokalnego. Szkoła współpracuje z władzami lokalnymi, wykorzystując potencjał lokalnego środowiska. Sołectwa wchodzące w skład obwodu szkoły angażują się w pracę szkoły np. poprzez wzajemne udostępnianie sprzętu, organizację loterii fantowych na cele szkoły podczas zabaw, festynów, wymianę doświadczeń, pomysłów. Tak radni, jak i sołtysi  są przyjaciółmi szkoły, nigdy nie odmawiają i służą pomocą w każdej sprawie.

                    W ramach współpracy ze środowiskiem jako dyrektor szkoły chciałbym w dalszym ciągu pozyskiwać przyjaciół szkoły, którzy widząc celowość i pozytywne wyniki podejmowanych działań będą aktywniej pracować na rzecz szkoły. Działalność  ta niewątpliwie wpłynie  na wizerunek szkoły. Aby ten wizerunek był bardzo dobry szkoła musi wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowiska lokalnego i dostosować do nich swoją ofertę edukacyjną, kulturalną i wychowawczą.

                       Działania naszej szkoły mają na celu aktywizowanie społeczności lokalnej oraz promowanie wartości edukacji. Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę, że dobrej jakości edukacja w szkole podstawowej to dobra inwestycja, a waga różnorodnych zadań, inicjatyw,  oddziaływań wychowawczych, edukacyjnych wymagają nieustannego starania i troski o wzrost jakości  pracy  placówki. W tym celu jako dyrektor szkoły prowadzić będę  następujące działania:

          - angażowanie społeczności lokalnej w działalność szkoły tj. organizowanie festynów, współpraca z władzami lokalnym przy organizacji np. Dożynek, Dni Sycowa czy Zlotu Mikołajów w Sycowie,

          - prezentowanie osiągnięć i dokonań szkoły w Internecie (strona internetowa szkoły, promowanie osiągnięć szkoły na  portalach społecznościowych), w prasie lokalnej, stworzenie monografii szkoły,

          - przygotowanie gabloty z gadżetami promującymi Szkołę Podstawową w Drołtowicach,

          - organizowanie uroczystości, imprez o zasięgu lokalnym tj. festyny, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje, popołudniowe spotkania integracyjne uczniów z ich rodzicami, wspólne wycieczki, pikniki rodzinne,

          - współpraca ze szkołami podstawowymi oraz ponadpodstawowymi, tak w gminie, jak  i powiecie, województwie i kraju,

          - partnerski styl komunikacji (szanowanie rozmówcy i poświęcenie mu możliwie  dużej uwagi),

          - pedagogizacja rodziców;

          - nagradzanie zaangażowanych rodziców.

                   Współpraca ze środowiskiem lokalnym i rodzicami jest jednym z głównych zadań szkoły. Musi być ona oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.  Chciałbym aby w dalszym ciągu współpraca ta układała się bardzo dobrze.  Zapewne posłużą temu obchody 50 – lecia istnienia obecnej szkoły, które obchodzić będziemy w październiku bieżącego roku.  Zostając dyrektorem Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na kolejną kadencję dołożę wszelkich starań, aby współpraca placówki z rodzicami, władzami lokalnymi, środowiskiem lokalnym  oraz instytucjami wspomagającymi prace placówki rozwijała się i przynosiła korzyści. 

           

          Działania w obszarze wychowawczym i opiekuńczym:

           kształtować współodpowiedzialność za funkcjonowanie w grupie rówieśniczej,

           wspierać ucznia w budowaniu poczucia własnej wartości,

           integrować uczniów zdrowych z niepełnosprawnymi rówieśnikami,

           organizacja opieki w czasie wolnym (świetlica, zajęcia sportowe),

           diagnoza sytuacji wychowawczej nowych uczniów, pedagogizacja rodziców w związku z problemami współczesnej młodzieży, ścisły monitoring wypełniania obowiązku szkolnego,

           organizować pomoc i opiekę dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialne,

           prowadzić stały monitoring zagrożeń patologiami społecznymi wśród uczniów,

           zachęcać uczniów do udziału w projektach, spotkaniach, konferencjach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i świadomości różnorodnych zagrożeń,

           kultywować tradycję szkolną oraz postawy patriotyczne,

           propagować zdrowy stylu życia, kulturę fizyczną i działania proekologiczne,

           rozbudzać w uczniach poczucie więzi i współodpowiedzialności za Szkołę,

           

           

           

           

           

          Samorządność uczniowska

           

           wspieranie młodzieży w realizacji pomysłów,

           wdrożenie uczniów do samorządności poprzez przedsięwzięcia Samorządu Uczniowskiego,

           organizacja imprez kulturalnych, szkolnych, charytatywnych.

           

          Rozwój bazy i infrastruktury szkoły

                  Właściwa baza lokalowa i dydaktyczna ma ogromny wpływ na cele dydaktyczne, wychowawcze              i opiekuńcze szkoły. Obecnie szkoła posiada bardzo dobrą bazę lokalową  i dydaktyczną. Jest ona dostosowana do dotychczasowych standardów nauczania, wychowania i opieki. Tak reforma oświaty, polityka oświatowa państwa, jak i polityka organu prowadzącego spowodowały dużą reorganizację naszej placówki.  Głównym zadaniem jest więc funkcjonalne wykorzystanie pomieszczeń budynku szkoły i adaptacja ich do nowych warunków. Do zadań w zakresie rozwoju bazy i infrastruktury szkoły należą:

          - remont toalet uczniowskich,

          - realizacja zaleceń Państwowej Straży Pożarnej,

          - założenie nowej kostki brukowej przy wejściu głównym do małego przedszkola,

          - modernizacja „starego” Placu Zabaw,

          - remont ogrodzenia, bramy wjazdowej do szkoły,

          - dalsze zagospodarowanie obejścia szkoły, w tym najlepiej  budowa wielofunkcyjnego boiska szkolnego.

                 Tak duże inwestycje wymagają środków finansowych. Oprócz pieniędzy pochodzących  z budżetu szkoły czy działalności własnej placówki (np. wynajem sali gimnastycznej, wynajem  sal lekcyjnych), środki na te inwestycje pozyskiwane będą także poprzez udział w projektach, szukanie sponsorów prywatnych wśród miejscowych przedsiębiorców, współpracę z władzami lokalnymi, organizację festynów dochodowych. Do pozyskania środków zaangażowana będzie także Radę Rodziców  i pracownicy szkoły.

                      Kreowanie dobrego wizerunku szkoły i promocja

          Aby szkoła była placówka była dobrze odbierana na zewnątrz niezbędne jest dbanie o jej wizerunek i promocja w środowisku lokalnym. W tym zakresie należy:  

          - Dbać o miłą i przyjazną atmosferę w szkole.  

          - Dbać o wygląd zewnętrzny i wewnętrzny obiektu.

          - Dbać o dobrą  współpracę  z  władzami lokalnymi, dyrektorami szkół i placówek oświatowych na terenie gminy Syców oraz miejscowymi zakładami pracy.

          - Kontynuować i  rozwijać współpracę z lokalnymi ośrodkami kulturalnymi.

          - Angażować rodziców w życie szkoły.

          - Organizować konkursy, zawody o zasięgu międzyszkolnym,  powiatowym, wojewódzkim  i ogólnopolskim.

          - Informować środowisko lokalnego o działaniach podejmowanych w szkole poprzez: stronę internetową, artykuły       w lokalnej prasie i BIP-ie.

          -  Promować szkołę i kształtować jej wizerunku w mediach społecznościowych.

          - Nawiązywać  kontakty z lokalnymi mediami.

          - Organizowanie imprez i uroczystości szkolne.

          - Organizować imprezy środowisko.  

          - Brać udział w akcji charytatywnych.

          - Brać udział projektach społecznych.

          - Promować  sukcesy uczniów  w konkursach i zawodach sportowych.

            

           

           

           

          Szkoła ukierunkowana jest na działania:

           - charytatywne i wolontariat:

           - współpracujemy z Centrum Kultury w Sycowie,  z WOŚP;

          - odwiedzamy dzieci z Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych z Bierutowa;

          - troszczymy się o dzieci niepełnosprawne, osierocone;

          - wspieramy finansowo i rzeczowo schronisko dla zwierząt;

          - edukację europejską i informatyczną:

          - działamy w ramach Centrum Współpracy Szkolnych Klubów Europejskich Pogranicza Śląska i Wielkopolski;

          - realizujemy projekty europejskie, których celem jest rozwój nauczycieli i uczniów;

          - posiadamy pracownię komputerową dla uczniów;

          - wzbogacamy bazę dydaktyczną o nowe komputery, tablety, roboty etc.;,

          - w szkole mamy dostęp do bezprzewodowego łącza internetowego – bezprzewodową sieć Wi-Fi.

          - wymianę młodzieży:

          - współpracujemy z innymi szkołami;

          - przyjmujemy studentów z Polski i zza granicy.

           

          1. Zarządzanie i organizacja.

           

          - Remont sali gimnastycznej.

          - Modernizacja boiska szkolnego.

          - Renowacja ogrodzenia szkolnego i chodnika przed szkołą.

          - Rozbudowa bazy multimedialnej.

          - Rozbudowanie bazy dydaktyczno- wychowawczej.

          - Udział w projektach edukacyjnych.

          - Pozyskiwanie sponsorów na nowe inwestycje.

          - Realizacja Programu Rządowego „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole”.

          - Ścisła współpraca z Radą Rodziców.

          - Współpraca z instytucjami działającymi w środowisku lokalnym.

          - Organizacja nadzoru pedagogicznego i ewaluacji wewnętrznej.

          - Zapewnienie uczniom bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych.

          II.       Wychowanie i opieka:

          - Diagnoza sytuacji i potrzeb wychowawczych.

          - Organizacja i udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej  uczniom i rodzicom.

          - Opieka nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

          - Diagnoza i monitoring realizacji obowiązku szkolnego.

          - Organizacja opieki w czasie wolnym (świetlica, przedszkole, kółka, zajęcia sportowe, wyjścia edukacyjne, wycieczki).

          - Prowadzenie kółek zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.

          - Organizacja udziału dzieci w konkursach pozaszkolnych.

          - Realizacja działań wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły.

          -Realizacja programów  z zakresu profilaktyki.

          - Wyjazdy na basen, do kina, teatru itp.

          - Realizacja działań z zakresu przeciwdziałania demoralizacji i niedostosowaniu społecznemu.

          - Współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami (  MGOPS, Poradniami Pedagogiczno-Psychologicznymi, Parafią,  Policją,  Sądem, Urzędem Miasta i Gminy Syców).

          - Współpraca z rodzicami w celu optymalizacji sprawowania opieki nad dziećmi.

           

                                              III. Kształcenie

          - Umożliwienie uczniom wszechstronnego rozwoju poprzez dostosowanie programów nauczania do możliwości i potrzeb uczniów, stosowanie różnorodnych metod i form pracy oraz prowadzenie szerokiej gamy zajęć pozalekcyjnych.

          - Przygotowanie uczniów do Egzaminu Ósmoklasisty.

          - Kształcenie umiejętności logicznego myślenia.

          - Wprowadzanie nowatorskich rozwiązań programowych.

          - Stosowanie różnorodnych sposobów wspierania i motywowania uczniów.

           - Zwiększanie szans edukacyjnych uczniów przez indywidualizację procesu nauczania.

          - Badanie osiągnięć edukacyjnych uczniów i podejmowanie działań przyczyniających się do poprawy wyników nauczania.

          - Analizowanie różnymi metodami wyników sprawdzianu. Formułowanie i wdrażanie otrzymanych wniosków.

          - Organizowanie i realizacja procesów edukacyjnych w oparciu o współpracę pomiędzy nauczycielami.

          - Propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania sportowe oraz realizację programów promujących zdrowie.

          - Zapoznawanie uczniów i rodziców z ważnymi dokumentami szkoły.

          - Wdrażanie do samorządności poprzez działania Samorządu Uczniowskiego.

          - Promowanie uczniów osiągających sukcesy w różnych dziedzinach nauki i sztuki.

           

           

          Ewaluacja koncepcji pracy szkoły

          Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach  lata 2023 – 2028  jest wynikiem ciągłego dążenia do zapewnienia możliwie jak najwyższej jakości kształcenia, opieki i wychowania. Podlegać będzie ewaluacji i zmianom zgodnie ze zmieniającym się prawem oświatowym i potrzebami szkoły.

          Ewaluacja pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach  lata 2023 – 2028  będzie prowadzona poprzez:

          - Autoewaluację obowiązującą każdego pracownika szkoły;

          - Ewaluację wewnętrzną w wybranych obszarach prowadzoną w każdym roku szkolnym. (Ocena efektów podjętych działań, wprowadzenie ewentualnych zmian w następnym roku szkolnym).

          - Ewaluację końcową przeprowadzaną na zakończenie realizacji koncepcji pracy szkoły, podsumowująca osiągnięte wyniki.

          Sposób podania  do wiadomości publicznej Koncepcji pracy Szkoły Podstawowej w Drołtowicach  lata 2023 – 2028:

          -  zamieszczenie na stronie internetowej,

          -  udostępnienie kopii koncepcji w sekretariacie, pokoju nauczycielskim oraz w bibliotece szkolnej,

          - zapoznanie z koncepcją Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców na zebraniach;

          - zapoznanie z koncepcją dzieci i uczniów podczas godzin do dyspozycji wychowawcy;

          - zapoznanie z koncepcją rodziców dzieci, uczniów podczas zebrań z wychowawcami.

           

          Podsumowanie

          Przy zaangażowaniu wszystkich podmiotów możliwe jest tworzenie wspólnej przyszłości, a właściwe planowanie zmian, ich wdrożenie powinno wyzwolić poczucie sukcesu wśród nauczycieli, uczniów, rodziców i wszystkich pracowników. Nie ulega wątpliwości, że sprawne działanie szkoły wymaga stałej i partnerskiej współpracy z organem nadzorującym i prowadzącym, innymi szkołami i instytucjami mogącymi wspierać jej działania.

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Drołtowicach
      • spdroltowice(malpa)onet.pl
      • 062 785 1427 fax: 62 785 1427
      • Szkoła Podstawowa w Drołtowicach, Drołtowice 12 56-500 Syców Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych