•

Po raz pierwszy tekst ślubowania pierwszoklasistów zabrzmiał w naszej szkole 50 lat temu.

Budowa Szkoły Podstawowej w Drołtowicach była koniecznością, ponieważ dwa, dotychczas pełniące rolę szkoły budynki: pałac (od 1958r.) i dzisiejszy dom naucyciela, wymagały remontu.
          Z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły - p. Brunona Drawsa- zorganizowano Społeczny Komitet Budowy Szkoły.
          Wykonawcą prac został początkowo Franciszek Braun z Ostrzeszowa, a następnie plac budowy przejęło Państwowe Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Sycowie, które zobowiązało się oddać szkołę do użytku w lipcu 1972r.

"28 października nie był zwykłym dniem w Drołtowicach. Młodzież szkolna i mieszkańcy wsi chwycili za łopaty i wyszli na pobliską łąkę, by kopać fundamenty pod przyszły budynek szkolny".
          Tak w roku 1969 prasa lokalna pisała o rozpoczętej budwie dzisiejszego budynku szkoły. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Drołtowic i pobliskich wsi, już w grudniu 1969 roku mur fundamentów był gotowy w 75 procentach, a 2 lata później możliwe było przeprowadzenie pierwszych zajęć.

16 września 1972 r. to historyczny moment dla mieszkańców Drołtowic. w dniu tym miało miejsce uroczyste oddanie do użytku nowego budynku szkoły podstawowej. Po trzyletniej budowie, finansowanej ze środków Społecznego Funduszu Szkół i Internatów oraz przy udziale miejscowej ludności, stanął budynek, który po dziś dzień pełni rolę ośrodka kształcenia dzieci i młodzieży.
          Na uroczyste otwarcie przybyli przedstawiciele władz powiatowych i oświaty.
          W nowej szkole rozpoczęły naukę dzieci z Drołtowi oraz Radzyny, Biskupic, Zawady, Wojciechowa i Goli Wielkiej.

Nowy, dwukondygnacyjny budynek, z 9 salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną, pokojem nauczycielskim, sekretariatem,  kuchnią i stołówką, boiskiem, biblioteką oraz kilkoma mniejszymi pomieszczeniami był jendym z najnowszych i najpiękniejszych w gminie. Świadczy o tym wizyta delegacji dyrektorów i nauczycieli z NRD w 1983r.

Od początku ietnienia aż do reformy oświaty w 1999 r. szkoła realizowała program ośmioklasowej szkoły podstawowej wraz z oddziałem "0"
          Po wejściu w życie reformy szkoła zmieniła status na sześcioklasową z oddziałem "0". Kolejna reforma oświaty w roku 2017 spowodowała powrót do "korzeni" - obecnie szkoła realizuje program ośmioklasowej szkoły podstawowej z oddziałem "0". W roku 2021 w szkole rozpoczeło działalność "Małe Przedszkole", które otacza opieką dzieci 3 - 5 - letnie.

W latach 70 i 80- tych w szkole prężnie działały, w zależności od stopnia zainteresowania uczniów, kółka tematyczne.
          Istniały m. in. koła: recytatorskie, matematyczne, fizyczne, biologiczne, filatelistyczne, taneczne, fizyczno-chemiczne, historyczne. W omawianym czasie przy szkole działały: PCK, SKO, ZHP, TPPR, SKTK, LOP oraz zespół muzyczny.

Kalendarz imprez szkolnych wyglądał inaczej niż obecnie. Obchodzono każdą rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Radzieckiej, Rewolucji Październikowej, Dnia Ludowego Wojska Polskiego, Wyzwolenia Ziemii Sycowskiej, Drołtowic, Dnia Zwycięstwa. Rokrocznie obchodzono dzień 1 Maja.

W wyniku przemian ustrojowych, od lat 90-tych zmienia się kalendarz imprez szkolnych, choć niektóre z dotychczas obchodzonych zapisały się na stałe w szkolnym terminarzu.

Reforma w roku 2017 wymusiła konieczność zmian. Od tego czasu rozpoczyna się czas remontów szkoły, wymiany pomocy dydaktycznych.

Od 1  września 2017 r. do placówki zaczęli również uczęszczać uczniowie z rozwiązanej Szkoły Podstawowej w Szczodrowie.

Szkolne tradycje

Zabawa Choinkowa