- Sekretariat
- Co możesz załatwić w sekretariacie?
- E - Dziennik
- E- legitymacje
- Informacja o opłatach za wydanie duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych
- Statut Szkoły i Zasady Oceniania.
- Program Wychowawczo - Profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Drołtowicach na rok szkolny 2024/2025
- Koncepcja pracy szkoły na lata 2023 - 2028
- Podstawa Programowa
- SZPN 2024/2025
- Pedagog
- Harmonogram spotkań
- Szkolny Rzecznik Praw Ucznia
- Kodeks Etyczny pracowników szkoły
- ŚWIETLICA
- zajęcia z religii i etyki - zmiany
- Nauczanie indywidualne
- Regulamin wypożyczania podręczników
- Dni wolne w r. szk. 2024/2025
- Dowozy uczniów
- Opieka medyczna
- Regulamin dziennika elektronicznego
- Chroń dziecko w sieci
- Egzamin Ósmoklasisty
- Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna
- Dofinansowanie za obiady - MGOPS w Sycowie
- Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
- Stypendia dla uczniów
- Wykaz podręczników
- Biblioteka szkolna
- Odroczenie obowiązku szkolnego
- Procedury uzsykiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego
- Konsultacje dla uczniów i rodziców uczniów rok szkolny 2024/2025
- Wniosek rodzica o wydanie opinii na temat funkcjonowania dziecka w szkole
- Psycholog
- Terminy klasyfikacji uczniów w roku szkolnym 2024/2025
Procedury uzsykiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego
Załącznik do Zarządzenia nr 9/2021/2022
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Drołtowicach
z dnia 22.11.2021 r.
Procedury uzyskiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego
w Szkole Podstawowej w Drołtowicach
Informacje ogólne
Celem procedur jest określenie sposobu uzyskiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Drołtowicach. Procedury dotyczą zwolnień doraźnych (jednodniowych lub kilkudniowych) oraz zwolnień długoterminowych (powyżej miesiąca).
O zwolnieniach jednodniowych lub kilkudniowych decyduje nauczyciel wychowania fizyczne, zaś o zwolnieniach długoterminowych dyrektor szkoły.
Zwolnienia doraźne
1. W wyjątkowych sytuacjach (chwilowa niedyspozycja, zdarzenie losowe) uczeń na własną prośbę lub prośbę rodziców, prawnych opiekunów może być zwolniony z czynnego uczestnictwa z pojedynczych zajęć wychowania fizycznego.
2. Zwolnienie ucznia z czynnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego w danym dniu jest dokonywane przez rodzica na podstawie pisemnej prośby zwolnienia (Załącznik nr 1) lub takiej samej treści informacji przekazanej przez rodzica poprzez dziennik elektroniczny. Decyzję o zwolnieniu podejmuje nauczyciel prowadzący zajęcia.
3. Uczeń zwolniony z czynnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego ma obowiązek przebywać na tych zajęciach pod opieką nauczyciela. Jeśli jest to pierwsza lub ostatnia lekcja, dopuszcza się, że uczeń może być zwolniony do domu na podstawie pisemnej prośby rodziców, prawnych opiekunów (Załącznik nr 2). W przypadku zwolnienia ucznia do domu w dzienniku elektronicznym odnotowuje się „nieobecność usprawiedliwiona”.
4. Zwolnienie z czynnego uczestnictwa z zajęć na prośbę rodziców, prawnych opiekunów jest możliwe do 5 dni od powrotu ucznia do szkoły po chorobie, kontuzji itp.
5. Zwolnienie z czynnego uczestnictwa z zajęć powyżej 5 dni oraz nie dłużej niż jeden miesiąc wymaga zwolnienia lekarskiego, na podstawie którego nauczyciel podejmuje decyzję o częściowym lub całkowitym zwolnieniu.
6. Zaświadczenie lekarskie wskazujące na konieczność zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc należy przekazać nauczycielowi wychowania fizycznego.
7. Nauczyciel wychowania fizycznego przechowuje zaświadczenie lekarskie do końca roku szkolnego.
Zwolnienia długoterminowe
1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
2. O zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego występują rodzice, prawni opiekunowie.
3. Rodzice, prawni opiekunowie kładają w sekretariacie szkoły podanie do dyrektora o zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego (Załącznik nr 3). Do podania załącza się aktualne zaświadczenie lekarskie. W przypadku dostarczenia kolejnego/kolejnych zaświadczeń dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub z określonych ćwiczeń fizycznych na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania ich przez ucznia.
4. Podanie należy przedłożyć dyrektorowi niezwłocznie po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza, jednak nie później niż:
a. w przypadku zwolnienia dotyczącego I półrocza lub całego roku szkolnego - do 30 września danego roku szkolnego,
b. w przypadku zwolnienia dotyczącego II półrocza - do 15 lutego danego roku szkolnego.
5. W przypadku zdarzeń losowych i zaświadczeń lekarskich wystawionych w ciągu roku szkolnego rodzice, prawni opiekunowie składają podania poza ustalonymi wyżej terminami, jednak niezwłocznie po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego.
6. Zwolnienie może dotyczyć pierwszego, drugiego półrocza lub całego roku szkolnego, w zależności od wskazań lekarza zawartych w zaświadczeniu o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach.
7. Dyrektor szkoły wydaje decyzje (Załącznik nr 4) o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na podstawie opinii lekarza w terminie do 7 dni roboczych od daty wpływu podania.
8. W przypadku decyzji odmownej rodzice, opiekunowie prawni mogą się odwołać za pośrednictwem dyrektora do Kuratora Oświaty we Wrocławiu.
9. Kopie decyzji o zwolnieniu ucznia z zajęć otrzymuje również nauczyciel i wychowawca ucznia.
10. Na podstawie decyzji dyrektora o zwolnieniu z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych nauczyciel dopuszcza ucznia do zajęć i ustala z nim i jego rodzicami formę uczestnictwa (zestaw ćwiczeń, wykonywanie ćwiczeń w niepełnym zakresie lub czasie).
11. Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek przebywać na tych zajęciach pod opieką nauczyciela. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być z nich zwolniony na podstawie oświadczenia rodziców, opiekunów prawnych (Załącznik nr 5) złożonego w sekretariacie szkoły i po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. O tym fakcie informowany jest nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca klasy. U ucznia zwolnionego z obecności na zajęciach w dzienniku lekcyjnym odnotowuje się „nieobecność usprawiedliwioną”.
Tryb oceniania w przypadku osób zwolnionych z zajęć wychowania fizycznego
1. Jeżeli uczeń uzyskuje zwolnienie w trakcie roku szkolnego, a jego nieobecności na lekcjach nie przekroczyły połowy wymaganego czasu i są podstawy do wystawienia oceny, to wówczas uczeń podlega klasyfikacji z przedmiotu.
2. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć, uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
3. Jeżeli uczeń otrzymał zwolnienie na całe I półrocze w dokumentacji przebiegu nauczania , zamiast oceny śródrocznej klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” / „zwolniona”.
4. W przypadku ucznia, który posiadał zwolnienie w I półroczu, a w II półroczu mógł powrócić do czynnego uczestnictwa w zajęciach, nauczyciel po dogłębnej analizie procesu podejmuje decyzję o wystawieniu oceny klasyfikacyjnej końcowej.
5. Jeżeli uczeń został zwolniony z zajęć wychowania fizycznego w II półroczu, a z I półrocza otrzymał pozytywna ocenę klasyfikacyjną śródroczną to ocena klasyfikacyjna końcowa jest ustalana przez nauczyciela wychowania fizycznego w przypadku kiedy uczeń otrzymał w II półroczu minimum trzy oceny z zajęć wychowania fizycznego.
6. Jeżeli uczeń uzyskał zwolnienie w trakcie półrocza i są podstawy do wystawienia oceny, to wówczas uczeń podlega klasyfikacji śródrocznej, rocznej i końcowej z przedmiotu.
7. W przypadku ucznia, który otrzymał zwolnienie częściowe z wychowania fizycznego ocenę klasyfikacyjną ustala się z pozostałej części zajęć.
8. W przypadku częściowego zwolnienia z ćwiczeń, uczeń otrzymuje oceny z postępów, zaangażowania i włożonej pracy na lekcji na podstawie ustaleń (dostosowania) z nauczycielem.
Postanowienia końcowe
1. Nauczyciel wychowania fizycznego zapoznaje uczniów z niniejszą procedurą na pierwszych zajęciach w danym roku szkolnym, natomiast rodziców, prawnych opiekunów ucznia wychowawca klasy podczas pierwszego zebrania.
2. Dokumentację dotyczącą doraźnych zwolnień uczniów z realizacji zajęć wychowania fizycznego przechowuje nauczyciel przedmiotu zaś dokumentację zwolnień długoterminowych z wykonywania określonych ćwiczeń przechowywana jest sekretariacie szkoły.
3. Załączniki można pobrać na stronie internetowej szkoły.