- KLASY I PRZEDMIOTY
- PLAN LEKCJI
- Oddział przedszkolny
- Klasa I
- Klasa II
- Klasa III
- Klasa IV
- Klasa V
- Klasa VI
- Klasa VII
- Klasa VIII
- absolwenci 23/24
- absolwenci 22/23
- absolwenci 21/22
- absolwenci 20/21
- absolwenci 19/20
- absolwenci 18/19
- religia
- język polski
- język niemiecki
- język angielski
- historia
- matematyka
- przyroda
- informatyka
- muzyka
- plastyka
- technika
- wych - fizyczne
- biologia
- geografia
- chemia
- fizyka
- wychowanie do życia w rodzinie
- edukacja wczesnoszkolna - programy nauczania
- wiedza o społeczeństwie
- edukacja dla bezpieczeństwa
- Doradztwo Zawodowe
- ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
- Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki
- e-nauczanie - świetlica
- Młodzieżowa Rada Miejska
technika
Program nauczania
Technika
Rok szkolny 2024/2025
Przedmiot
Tytuł i numer dopuszczenia programu w SZPN
Autorzy programu
Etap edukacyjny/
Klasa
Technika
„Jak to działa?. Program nauczania techniki w szkole podstawowej
SZPN 14/2024/2025
L. Łabecki,
M. Łabecka
II etap
Kl. IV, V, VI
Nauczyciel: Konopko Karolina
Przedmiotowe Zasady Oceniania i wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z Techniki w klasach IV – VI
Ocena osiągnięć ucznia polega na rozpoznaniu stopnia opanowania przez niego wiadomości i umiejętności rozwiązywania zadań technicznych w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej. Ocenianie służy zatem do sprawdzenia skuteczności procesu dydaktycznego i ma na celu:
· informowanie ucznia o poziomie jego osiągnieć edukacyjnych i o postępach w tym zakresie,
· wspomaganie ucznia w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,
· motywowanie do dalszych postępów w nauce,
· dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o trudnościach w nauce oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia,
· umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Uczniowie zostają poinformowani o zasadach oceniania na początku roku szkolnego, a o ewentualnych poprawkach natychmiast po ich wprowadzeniu. W każdym semestrze uczeń może zgłosić dwa nieprzygotowania do lekcji. Prace praktyczne są obowiązkowe. Uczeń, który nie był obecny na sprawdzianie z przyczyn usprawiedliwionych pisze go w terminie ustalonym z nauczycielem, ale nie później, niż 2 tygodnie po powrocie do szkoły. Niedostateczna ocena uzyskana z pracy praktycznej lub sprawdzianu może być przez ucznia poprawiona w terminie i na zasadach ustalanych wcześniej z nauczycielem, jednak nie później, jak 2 tygodnie po oddanym sprawdzianie. Uczniowie są oceniani za aktywność, która odnotowana jest za pomocą "plusów", trzy plusy zostaje zamienionych na ocenę bardzo dobrą. Uczniowie mają odnotowane w e-dzienniku nieprzygotowanie do lekcji. Uczeń ma obowiązek zgłosić nauczycielowi fakt nieprzygotowania do zajęć na początku lekcji. Nieprzygotowanie odnotowuje się za pomocą skrótu "np". W półroczu dopuszczalne są dwa nieprzygotowania (trzecie i kolejne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną.)
Kryteria oceniania
Oceniając osiągnięcia, należy zwrócić uwagę na:
· rozumienie zjawisk technicznych,
· umiejętność wnioskowania,
· czytanie ze zrozumieniem instrukcji urządzeń i przykładów dokumentacji technicznej,
· czytanie rysunków złożeniowych i wykonawczych,
· umiejętność organizacji miejsca pracy,
· właściwe wykorzystanie materiałów, narzędzi i urządzeń technicznych,
· przestrzeganie zasad BHP,
· dokładność i staranność wykonywania zadań.
Ocenę osiągnieć ucznia można sformułować z wykorzystaniem zaproponowanych kryteriów odnoszących się do sześciostopniowej skali ocen.
· Stopień celujący otrzymuje uczeń, który pracuje systematycznie, wykonuje wszystkie zadania samodzielnie, a także starannie i poprawnie pod względem merytorycznym. Opanował wymaganą wiedzę i umiejętności, wykazuje się dużym zaangażowaniem na lekcji, a podczas wykonywania praktycznych zadań przestrzega zasad BHP, bezpiecznie posługuje się narzędziami i dba o właściwą organizację miejsca pracy. Ponadto bierze udział w konkursach przedmiotowych, np. z zakresu bezpieczeństwa o ruchu drogowym.
· Stopień bardzo dobry przysługuje uczniowi, który pracuje systematycznie i z reguły samodzielnie oraz wykonuje zadania poprawnie pod względem merytorycznym. Ponadto wykonuje działania techniczne w odpowiednio zorganizowanym miejscu pracy i z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.
· Stopień dobry uzyskuje uczeń, który podczas pracy na lekcjach korzysta z niewielkiej pomocy nauczyciela lub koleżanek i kolegów. W czasie wykonywania prac praktycznych właściwie dobiera narzędzia i utrzymuje porządek na swoim stanowisku pracy.
· Stopień dostateczny przeznaczony jest dla ucznia, który pracuje systematycznie, ale podczas realizowania działań technicznych w dużej mierze korzysta z pomocy innych osób, a treści nauczania opanował na poziomie niższym niż dostateczny.
· Stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który z trudem wykonuje działania zaplanowane do zrealizowania podczas lekcji, ale podejmuje w tym kierunku starania. Na sprawdzianach osiąga wyniki poniżej oceny dostatecznej. Pracuje niesystematycznie, często jest nieprzygotowany do lekcji.
· Stopień niedostateczny uzyskuje uczeń, który nie zdobył wiadomości i umiejętności niezbędnych do dalszego kształcenia. W trakcie pracy na lekcji nie wykazuje zaangażowania, przeważnie jest nieprzygotowany do zajęć i lekceważy podstawowe obowiązki szkolne.
Podczas oceniania osiągnięć uczniów poza wiedzą i umiejętnościami należy wziąć pod uwagę:
· aktywność podczas lekcji,
· zaangażowanie w wykonywane zadania,
· umiejętność pracy w grupie,
· obowiązkowość i systematyczność,
· udział w pracach na rzecz szkoły i ochrony środowiska naturalnego.
W wypadku techniki trzeba ponadto uwzględnić stosunek ucznia do wykonywania działań praktycznych. Istotne są też: pomysłowość konstrukcyjna, właściwy dobór materiałów, estetyka wykonania oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ocena powinna przede wszystkim odzwierciedlać indywidualne podejście ucznia do lekcji, jego motywację i zaangażowanie w pracę.
Metody sprawdzania osiągnięć
Ocena osiągnięć jest integralną częścią całego procesu nauczania. Najpełniejszy obraz wyników ucznia można uzyskać wówczas, gdy ocenianie będzie systematyczne i oparte na różnorodnych sposobach weryfikowania wiedzy oraz umiejętności. W nauczaniu techniki ocenie mogą podlegać następujące formy pracy:
· test,
· sprawdzian,
· zadanie praktyczne,
· zadanie domowe,
· aktywność na lekcji,
· odpowiedź ustna,
· praca pozalekcyjna (np. konkurs, projekt).
W ocenianiu szkolnym dąży się do spełnienia wymogów obiektywności poprzez jasność kryteriów i procedur oceny. Należy informować uczniów oraz rodziców (prawnych opiekunów) o zasadach oceniania i wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego programu nauczania, a także o sposobie sprawdzania osiągnięć młodych ludzi. Jawna i dobrze uzasadniona ocena jest bowiem dla ucznia źródłem informacji wspierających jego rozwój i może być zachętą do podejmowania działań technicznych.
Dostosowanie wymagań edukacyjnych dla uczniów ze wskazaniami Poradni Psychologiczno Pedagogicznej
Ze względu na różnorodne możliwości psychofizyczne uczniów, w trakcie lekcji techniki oraz w procesie oceniania stosowane będą następujące zasady związane z dostosowaniem wymagań edukacyjnych w stosunku do uczniów mających specyficzne trudności w uczeniu się oraz dla uczniów z orzeczeniem:
1. Dostosowanie wymagań edukacyjnych, czasu i tempa pracy do aktualnych możliwości ucznia
2. Stała obserwacja i pomoc w organizowaniu warsztatu pracy (udzielanie dodatkowych wskazówek, naprowadzanie na prawidłowy tok rozumowania, kontrolowanie toku myślenia podczas wykonywania zadań),
3. Podczas oceniania branie przede wszystkim pod uwagę stosunku ucznia do przedmiotu, jego chęci, wysiłku, przygotowania do zajęć w materiały, niezbędne pomoce itp.
4. Zadawanie ćwiczeń stymulujących rozwój zaburzonych funkcji,
5. Większa ilość czasu na sprawdzianach i kartkówkach, w miarę potrzeb pomoc w ich odczytaniu,
6. Wyznaczenie większej ilości czasu na opanowanie materiału,
7. Podpowiadanie tematu pracy technicznej, częste podchodzenie do ucznia, ukierunkowywanie w działaniu,
8. Liberalne ocenianie wytworów artystycznych ucznia.
Każdy uczeń, który posiada opinię Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej o dysfunkcjach, jest oceniany zgodnie z indywidualnymi zaleceniami.
Przy ustalaniu oceny nauczyciel bierze po uwagę:
• indywidualne możliwości i właściwości psychofizyczne każdego ucznia,
• wysiłek wkładany przez ucznia w pracę,
• zainteresowanie przedmiotem,
• zaangażowanie ucznia na zajęciach.
dostosowanie_wymagan_edukacyjnych(uczeń słabosłyszacy).docx
Działania wspomagające realizację podstawy programowej:
Pogadanki na temat zasad BHP w sali komputerowej, sali gimnastycznej, w salach lekcyjnych, na podwórku szkolnym, boisku, placu zabaw, podczas wycieczek, gier i zabaw na świeżym powietrzu.
Próbna ewakuacja.
Akcja ”Sprzątanie świata” .
Bezpieczne ferie – pogadanka.
Akcje: segregacja odpadów, zbiórka baterii, lekarstw, nakrętek.
Wycieczki rowerowe po okolicy.
Pogadanka „Czad cichy zabójca” – pogadanka na temat niebezpieczeństwa grożącego zaczadzeniem.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.