• Harmonogram próbnej ewakuacji

• Harmonogram przeprowadzenia próbnej ewakuacji w Szkole Podstawowej w Drołtowicach                          13 września 2023r o godz. 9.00

Przeprowadzając próbną ewakuację należy wykonać określone czynności, zgodnie z ustaloną procedurą.

KROK 1

Na początku roku Dyrektor szkoły zapoznaje wszystkich uczniów i pracowników szkoły z zasadami ewakuacji obowiązującymi w szkole.

KROK 2

Przed próbną ewakuacją dyrektor szkoły przypomina nauczycielom, pracownikom obsługi  oraz uczniom instrukcję ewakuacji szkoły (2 września).

KROK 3

DZIEŃ EWAKUACJI PRÓBNEJ- przeprowadzana przez PSP/OSP

KROK 4

W dniu przeprowadzania ewakuacji osoba wyznaczona przez dyrektora używa odpowiedniego sygnału oznaczającego konieczność ewakuacji.

KROK 5

Wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym opuszczają go we właściwym porządku (ustalonym w instrukcji, a zależnym od konstrukcji budynku).

KROK 6

Nauczyciele muszą:

1. znać stan liczebny klasy, z którą odbywają lekcję;

2. zadbać o przestrzeganie przez uczniów zasad ewakuacji.:

- kolejność opuszczania sali najpierw osoby znajdujące się najbliżej drzwi wejściowych do sali, potem uczniowie z kolejnych ławek, aż do znajdujących się najdalej od wejścia, - kolejność opuszczania piętra - na schody wchodzą najpierw uczniowie klasy z sal będących najbliżej schodów, następnie z położonych dalej, aż po najbardziej odległe od schodów,

- kolejność opuszczania budynku szkolnego zaczynając od najniższych pięter.;

3. uformować grupy ewakuacyjne na korytarzach i sprawować opiekę nad uczniami z którymi prowadzili zajęcia dydaktyczne;

4. sprawdzić czy wszyscy opuścili pomieszczenie;

5. wskazać dzieciom kierunek ruchu oraz określić miejsce zbiórki;

6. zadbać, aby uczniowie udali się we właściwym kierunku - wyznaczonego miejsca zbiórki;

7. zadbać, aby wszyscy uczniowie dotarli do wyznaczonego miejsca;

8. nie dopuścić do powstania paniki wśród uczniów ani lekceważenia sytuacji.

KROK 7

Wyznaczone w instrukcji osoby (pracownicy sekretariatu) wynoszą pieczątki szkolne.

KROK 8

Dyrektor szkoły nadzoruje i koordynuje przebieg ewakuacji i przyjmuje od wszystkich nauczycieli raport dotyczący zgodności liczebnej obecnych na lekcji i doprowadzonych  w wyznaczone miejsce uczniów.

KROK 9

Dyrektor szkoły wypełnia dokumentację związaną z przeprowadzeniem ewakuacji próbnej.

Opracowała:

Emilia Dobrzak