Nowa galeria Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Sycowie. została dodana do albumu fotograficznego
DRZWI OTWARTE 2021. Wirtualny spacer po szkole. https://losycow.pl/drzwi-otwarte/
Nowa galeria Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Sycowie. została dodana do albumu fotograficznego
DRZWI OTWARTE 2021. Wirtualny spacer po szkole. https://losycow.pl/drzwi-otwarte/
Mali artyści.
Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Drołtowicach w roku szkolnym 2021/2022:
1. Błaszczak Błażej
2. Błaszczak Marcelina
3. Jasicka Franciszka
4. Krzywaźnia Marcel
5. Księżyk Nadia
6. Michalak Przemysław
7. Pieprzycka Hanna
8. Sobolewska Maria
9. Zajc Izabela
10. Zima Ksawery
11. Krawczyk Jakub
12. Antoni Frysiak
13. Wojciech Nolberczyk
14. Franciszek Rygiel
15. Szulc Hanna
Opracowała: Komisja Rekrutacyjna
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drołtowicach informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem MEiN z dn. 29 kwietnia 2021 r. - Dz.U. z 2021 r. poz. 824, dzieci kl. I - III wracają do nauki stacjonarnej, w szkole od dnia 4 maja br. Dojazdy i odjazdy uczniów, jak dotychczas. W szkole wydawane będą obiady. Świetlica działać będzie według normalnego harmonogramu. Uczniowie kl. IV - VIII nadal nauka zdalna, do dnia 16 maja 2021 r.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE W KL. 7
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są: biel i czerwień. Wywodzą się one z barw herbu Królestwa Polskiego: biel to barwa godła, czyli Orła Białego, czerwień to barwa pola tarczy. Barwy narodowe mają więc pochodzenie heraldyczne.Biel i czerwień stosowano od wczesnego średniowiecza na chorągwiach królewskich i państwowych. Wszystkie chorągwie były sporządzane według dwóch reguł umieszczano na nich herb państwowy oraz używano wspomnianych barw. Warto podkreślić, że czerwień od najdawniejszych czasów była zarezerwowana dla władców, rycerzy i magnaterii – karmazynowe szaty jako synonim władzy, bogactwa i dostojeństwa mogli nosić tylko ludzie uprzywilejowani. Biel była z kolei wykorzystywana w formie rozet na kapeluszach Wojska Polskiego w trakcie panowania Augusta II Mocnego. Kokardy (rozety) biało-czerwone pojawiły się za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego.
3 maja obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja, zwane również Świętem Konstytucji.
Konstytucja 3 Maja 1791 roku była pierwszą spisaną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, obradujący pod węzłem konfederacji. Obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy. Pomyślana jako zasadniczy krok na drodze naprawy państwa była próbą unowocześnienia ustroju upadającej Polski i ratowania jej suwerenności.
Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną. Reformowała ustrój, przekreślając tzw. prawa kardynalne, narzucone i gwarantowane przez obce mocarstwa. W 11 rozdziałach regulowała zagadnienia religii panującej, statusu szlachty i ziemiaństwa, mieszczan, chłopów, władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, edukacji dzieci królewskich i sprawy wojska. Wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Dziedziczny władca przewodniczył organowi ministerialnemu, będącemu najważniejszym organem władzy wykonawczej (Straż Praw). Wymiar sprawiedliwości miał być oddzielony od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Mimo utrzymania federacyjnego charakteru państwa polsko-litewskiego dokonano centralizacji szeregu instytucji państwowych.
W 1792 roku Rosja zdecydowała się na zbrojną interwencję przeciw Polsce. Rozpoczęła się wojna rosyjsko-polska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.
Konstytucja 3 Maja była (i pozostaje) jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej. Była punktem odniesienia dla tradycji i dążeń niepodległościowych w latach rozbiorów, okupacji i komunistycznego zniewolenia. Fakt, że została obalona na skutek interwencji rosyjskiej i kolejnych rozbiorów nie pozwolił na to, aby stała się jednym z fundamentów tożsamości europejskiej. Jednak jej znaczenie dla polskiego myślenia o wolności okazało się ponadczasowe: było powodem do dumy i źródłem wzmocnienia samooceny każdego z pokoleń przypominających Europie o prawie Polaków do wolności – stawiających postulat powrotu Polski na mapę polityczną kontynentu i pełnej niepodległości.
Zwrot użyczonych komputerów
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drołtowicach prosi rodziców uczniów kl. I – III, którym placówka użyczyła laptopy na czas zdalnego nauczania o oddanie sprzętu w dn. 30 kwietnia 2021 r., w godz. 12:00 – 14:00.
Komputery należy przekazać osobiście pracownikom szkoły, najlepiej p. K. Konopko, która sprawdzi stan komputera.
Komputery powinny wrócić w stanie nienaruszonym, bez usterek, wraz z oryginalnym opakowaniem.
Proszę o usunięcie z komputera wszelkich osobistych plików (karty pracy, filmy, prezentacje itp.).
Dyrektor szkoły: Jacek Wojtas.
Pomysłowe ekotorby uczniów z klasy 5.
Powered by aSc EduPage